Podcast 2 Jak zostać trenerem personalnym

utworzone przez | Sie 2, 2018 | 0 komentarzy

Listen to „Podcast 2 Jak zostać trenerem personalnym” on Spreaker.

JAK ZOSTAĆ TRENEREM PERSONALNYM

Od razu mówię 🙂 Podcastu nr. 1 nie ma bo jest nim przywitanie na kanale PODKASTOWYM 🙂

Cudowne jest doświadczać wspólnie z podopiecznym momentów, kiedy w jego życiu zachodzi zmiana, do której się przyczyniłem. Zmiana, o którą tak długo walczył. W tym artykule chcę opowiedzieć trochę o tym jak zostać trenerem personalnym oraz wyjdę naprzeciw wszelkim stereotypom na temat takich osób.

 

Kto może zostać trenerem personalnym?

Według mnie każdy. Każdy kto ma do przekazania jakąś wartość oraz czuje w tym powołanie i pasję! Ten zawód nie wymaga od nas ślęczenia nad książkami przez 5 lat studiów, ale zaangażowania. Jedyne co musisz zrobić to przejść kurs, zdobyć certyfikat oraz wierzyć w swoje możliwości. Najważniejszy jest twój hart ducha i chęć niesienia pomocy innym.

 

Jak ja zostałem trenerem personalnym?

Zaczęło się od karate w wieku 8 lat, później pojawiały się kolejne rodzaje sztuk walki. To ukształtowało moją dalszą ścieżkę oraz karierę. W 2011, gdy rozpoczynałem studia na AWF w Poznaniu zastanawiałem się, co właściwie chcę dalej robić. Mając już trochę własnego doświadczenie na koncie pewnego dnia w radiu reklamowali kursy na trenera personalnego. Ukończyłem go i poczułem, że to jest to! Do 2014 miałem 13 trenerów od różnych dziedzin. Każdy z nich miał inne podejście, inne metody czy narzędzia do motywacji. Wiele się od nich nauczyłem, np. jakim trenerem chcę być lub jakich błędów nie chcę powtarzać w dalszej karierze.

 

Co trzeba zrobić żeby zostać trenerem?

  1. GOTOWOŚĆ: Najważniejszym krokiem w tej drodze jest to, czy ty jesteś gotowy do bycia trenerem
  2. SPECJALIZACJA: Trzeba również odpowiedzieć sobie na pytanie: W jakiej dziedzinie chciałbym się sprawdzić? jakie są moje mocne i słabe strony? czy na tej ścieżce kariery będę się spełniał?
  3. ODPOWIEDNIE SZKOLENIE: Musisz się zastanowić również nad tym jaka kadra będzie najlepsza do tego aby przekazać Ci wszelką wiedzę na temat danej dziedziny sportowej oraz czy ten kurs jest wart swojej ceny. Jest to bardzo ważne, ponieważ później to ty będziesz przekazywał tę wiedzę innym
  4. JAKOŚĆ KURSU: Zwróć również uwagę na to ile trwa taki kurs, czy jest on prowadzony online. W tym zawodzie najważniejsza jest praktyka, doświadczenia, czy zaufania ludzi, z którymi będziesz w tych dniach pracował, nie zdobędziesz przez internet.
  5. SAMOROZWÓJ: Nie zawsze wszystko będziesz miał podane na tacy, musisz nabywać taką wiedzę również sam. Książki i wiedza są na wyciągnięcie ręki, ważne jest to, żebyś ją utrwalał.
  6. SPRAWDZENIE SAMEGO SIEBIE: Gdy przejdziesz już cały proces praktyczny i teoretyczny nadchodzi czas na egzamin. Jest to moment na zweryfikowanie i poukładanie w głowie tego czego się już nauczyłeś.

 

Jakie są kompetencje trenera personalnego?

Dzielimy je na kompetencje twarde i miękkie. Kompetencje twarde polegają głównie na układaniu planów treningowych i żywieniowych. One pojawiają się na każdym kursie i o nich mówi się najwięcej. Kompetencje miękkie to, w skrócie, kontakt z ludźmi, z którymi pracujesz, starasz się pomóc, ale również zrozumieć ich potrzeb. Jest to element sprzedażowy, ale również motywacyjny dla podopiecznych. Podczas kursu na trenera personalnego nie usłyszysz o tym co masz zrobić aby dogadać się z osobą którą trenujesz. Dlatego też powstał pomysł artykułów takich jak ten. Chcę mówić ludziom oraz uczyć ich o tym jak poprawnie podejść do każdego podopiecznego, co zrobić w momencie kiedy jest załamany, kiedy mu się nie chce walczyć. Łatwo jest trenować ludzi i mówić im co mają robić. Ale trenerem jest się dopiero wtedy, gdy umiesz ich wysłuchać i z nimi rozmawiać. Kiedy już opanujesz ten rodzaj kompetencji będzie Ci łatwiej osiągać wyznaczone cele wraz z podopiecznymi. Wpłynie to również a twój wizerunek, dzięki czemu coraz więcej ludzi będzie chciało z tobą współpracować. Później, takie osoby, będą Cię polecać, bo rezultaty twoich działań będą widoczne i namacalne.

 

W kolejnych podcastach pojawi się więcej o tym jak zostać trenerem personalnym. Dzięki i do usłyszenia!

 

 

Nikodem Finke 

Jestem prawdopodobnie jednym z NAJNIŻSZYCH i NAJLŻEJSZYCH trenerów personalnych w POLSCE. I co z tego 🙂 Pomimo stereotypu jestem przekonany, że wnoszę ogromną wartość w życiu moich wojowniczek i wojowników. Codziennie daje im motywację do WALKI O SIEBIE i wierzę w każdego człowieka, który mi zaufał. Występuję na wielu konferencjach dzieląc się moją wiedzą jako motywator i trener mentalny. Prowadzę szkolenia dla trenerów personalnych m.in na Poznańskim AWF. Mój kalendarz pęka w szwach a telefon ciągle dzwoni bo ludzie mnie potrzebują. Czuję sie potrzebny i zmotywowany do WALKI właśnie o ludzi. Czy podejmiesz i TY walkę o ludzi z pełnym zaangażowaniem?

 

NIKO